Zastosowanie oraz właściwości owaty poliestrowej

person Wysłane przez: Mateusz list Kategorii: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 818

Włóknina poliestrowa - znana również jako owata - jest uniwersalnym materiałem. Coraz częściej wykorzystuje się go jako alternatywę dla tradycyjnych materiałów, takich jak wełna czy bawełna. Ze względu na swoją trwałość i zdolność do zatrzymywania wilgoci jest idealnym wyborem do produkcji różnego rodzaju przedmiotów. Czym więc jeszcze się charakteryzuje, gdzie można ją znaleźć na co dzień i gdzie kupić najlepszą owatę?

Owata - najważniejsze cechy

Staranny proces technologiczny podczas produkcji owaty sprawia, że włóknina poliestrowa utrzymuje odpowiednią sprężystość dzięki metodzie sklejania na sucho. Dzięki temu jest ona także niezwykle lekka, przewiewna i odporna na odkształcenia. Ta miękka włóknina charakteryzuje się także wysoką puszystością. Pochodzi ona z recyklingu, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Ponadto watolina jest antyalergiczna, ponieważ nie zawiera substancji drażniących, dlatego wykorzystuje się ją również przy produkcji zabawek i odzieży dla dzieci. Jednak wtedy warto dowiedzieć się, czy posiada ona certyfikat Oeko-Tex. Ten międzynarodowy dokument potwierdza, że dany produkt tekstylny spełnia określone wymagania dotyczące substancji szkodliwych dla zdrowia. Certyfikat Oeko-Tex jest uznawany na całym świecie i jest przyznawany przez niezależne, akredytowane laboratoria.

Zastosowanie włókniny poliestrowej

Ważnym aspektem okazuje się niski koszt produkcji. Włóknina poliestrowa jest bardziej ekonomiczna niż wiele innych materiałów, co wpływa na jej dostępność dla szerokiego grona odbiorców. Głównymi cechami tego materiału są m.in. wysoka trwałość, odporność na rozciąganie, a także elastyczność. Owata jest także świetnym izolatorem, więc często używa się jej do szycia odzieży na zimę i ubrań przeciwdeszczowych, takich jak kurtki, płaszcze, bluzy i swetry, czapki, szaliki, rękawiczki i wiele innych. Materiał ten jest komfortowy w noszeniu, ponieważ można go nosić wygodnie zarówno wiosną, jesienią, jak i zimą.

Dzięki wyżej wymienionym właściwościom watolina zyskała bardzo dużą popularność, co przekłada się na wykorzystanie jej w wielu sektorach. Ze względu na miękkość, ciepło i trwałość owaty używa się ją m.in. do wypychania poduszek, a także jako wypełniacz do sof, foteli, podpórek, kanap i puf. Materiał ten jest odporny na intensywną eksploatację, dlatego wydłuża żywotność mebli. Co więcej, ta miękka włóknina służy także do uzupełniania legowisk dla zwierząt domowych, ponieważ owata nie traci swojego kształtu nawet po wielokrotnym praniu. Kolejną korzyścią jest to, że jest ona trudnopalna w porównaniu do np. bawełny, a to wpływa na jej szerokie zastosowanie w wielu miejscach również w sektorze przemysłowym.

W przemyśle budowlanym włóknina poliestrowa używana jest m.in. jako surowiec do produkcji izolacji termicznej i akustycznej, a w motoryzacji do uzupełnienia tapicerek. Z kolei w akwarystyce owata służy jako filtracja mechaniczna do oczyszczania wody. Ze względu na to, że włóknina poliestrowa nie chłonie wilgoci, nie sprzyja w ten sposób rozwojowi roztoczy ani innych drobnoustrojów. Jak widać, materiał ten znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach.

Włóknina poliestrowa - gdzie kupić tę najlepszą?

Ważne jest to, aby owata pochodziła od dobrego producenta. Wtedy można mieć pewność co do jej wysokiej jakości i trwałości. Watolina sprzedawana jest zarówno na metry, jak i w całych rolkach. Z tej opcji korzystają nie tylko firmy meblarskie, tapicerskie czy szwalnie, ale również osoby prywatne, które chcą ją wykorzystać do swoich hobby.

Chcąc mieć pewność, że kupowana włóknina poliestrowa spełni oczekiwania użytkownika, zaleca się wcześniejszy kontakt ze sprzedawcą. Być może okaże się, że doradzi inną strukturę i gramaturę owaty. Pozwoli to na dobranie watoliny do osobistych preferencji. W efekcie wystarczy ona na dłużej, a to z kolei przyczyni się do oszczędności pieniędzy w perspektywie długoterminowej.

Przedstawionych zostało zaledwie kilka przykładów, w których watolina znajduje swoje zastosowanie. Owata jest bez wątpienia wysokojakościowym materiałem. Świetnie sprawdzi się jako wyściółka meblarska czy wypełnienie materaca. Jest również wykorzystywana w różnych hobby jak szydełkowanie, rękodzieło czy szycie ubrań. Watolina poliestrowa już teraz jest wykorzystywana w wielu różnych branżach i z pewnością nadal będzie zyskiwała swoją popularność.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło