Włókniny stosowane w ocieplaniu odzieży zimowej

person Wysłane przez: Mateusz list Kategorii: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 508

Niezależnie od tego, jak w ostatnich latach wyglądały polskie zimy, warto mieć w szafie kurtkę zimową i solidne buty. Pogoda jest w końcu nieprzewidywalna - nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdą nagłe przymrozki, którym nie podoła zwykła bluza i buty sportowe. Jak to się jednak dzieje, że niektóre kurtki dają więcej ciepła, a zachowują przy tym grubość porównywalną do modeli wiosennych? Co oznacza, że niektóre buty są ocieplane, a inne - niekoniecznie? W dzisiejszym wpisie przybliżymy, jakie rodzaje włóknin stosuje się przy ocieplaniu odzieży zimowej!

Wnętrze jest najważniejsze - kilka słów o zimowych kurtkach

Odpowiednie ocieplenie kurtki powinno utrzymywać prawidłową temperaturę ciała. Mowa tutaj nie tylko o ochronie przed zimnem - ważne jest również przepuszczanie odpowiedniej ilości powietrza. Pozwala to skórze oddychać, dzięki czemu nie poci się ona podczas noszenia skóry. Przy wyborze kurtki zimowej, warto spojrzeć na jej skład, aby upewnić się, że będzie ona spełniać nasze wymagania.

Jedną z najczęściej stosowanych tkanin przy szyciu odzieży zimowej jest włóknina poliestrowa. Stosuje się ją zazwyczaj w odzieży z sieciowych sklepów odzieżowych - dzięki takiemu materiałowi, producent może zaproponować klientowi produkt w niskiej cenie. Warto jednak pamiętać o tym, że noszenie takich kurtek może być niezdrowe. Przez to, że skóra nie oddycha w nich prawidłowo, po ich zdjęciu istnieje spore ryzyko przewiania, które może skończyć się przeziębieniem. Włókniny poliestrowe najlepiej sprawdzają się w przypadku kurtek szytych z myślą o chłodniejszych, jesiennych dniach.

Co, jednak gdy ktoś planuje wyjazd w zimowe zakątki świata lub prognozy pogody przewidują temperatury minusowe? Warto sięgnąć po kurtki wypełniane włókninami silikonowymi. Nie bez powodu powszechnie nazywa się je sztucznym puchem - w dotyku do złudzenia przypominają ptasie pierze. Ogromną zaletą włóknin silikonowych jest ich hipoalergiczność, a także przepuszczalność powietrza. Sztuczny puch izoluje ciepło, jednak pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra cały czas oddycha. Wypełnienie z włóknin silikonowych gwarantuje utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, jednocześnie zapobiegając przegrzaniu oraz nadmiernemu poceniu się. Kurtki ocieplane tymi tkaninami to dobry wybór na ostre, intensywne zimy.

Często używanym materiałem jest też zwykły, tradycyjny puch. Budzi on jednak spore kontrowersje wśród wegan oraz zwolenników tekstyliów pozyskiwanych w sposób etyczny. Minusem puchu jest też to, jak szybko chłonie on wilgoć i jak wolno schnie po przemoczeniu. Kurtki wypełnione naturalnym pierzem dobrze sprawdzają się podczas łagodnych zim.

Kurtka wybrana - pora na buty

Starsi ludzie mawiają, że to od stóp zaczyna się każde przeziębienie. Mają oni więcej racji, niż mogłoby się wydawać. Skóra stóp różni się swoją strukturą od tej, która pokrywa resztę kończyn - jest znacznie cieńsza, jednak znajduje się na niej dużo gruczołów potowych. Obuwie zimowe powinno być więc ciepłe, hydrofobiczne, a przy tym odpowiednio przewiewne. Dlatego w produkcji butów unika się takich materiałów, jak włókniny PP (polipropylenowe), inaczej nazywane wigofilami. Są one dobrymi izolatorami ciepła, jednak zdecydowanie zbyt szybko chłoną wilgoć.

Buty zimowe natomiast można z powodzeniem ocieplić włókninami poliestrowymi. W przypadku obuwia często nadaje im się kształt baraniego futerka - mowa wtedy o tzw. sztucznym baranku. Ogromną zaletą stosowania włóknin poliestrowych w produkcji butów jest ich elastyczność. Pozornie wypełniają one całe wnętrze obuwia, jednak po włożeniu okazuje się, że wypełnienie idealnie dopasowuje się do stopy. Tak jak w przypadku kurtek, włókniny poliestrowe zapewniają nie tylko ciepło, ale też cyrkulację powietrza. Nie wchłaniają one też wilgoci.

Innym popularnym rodzajem wypełnienia butów zimowych jest włóknina filcowa. Szczególnie często sięga się po nią podczas produkcji obuwia damskiego typu botki oraz sztyblety. Filc jest świetnym izolatorem temperatury, który może zostać bez większego problemu sprasowany do płaskiego kawałka materiału. Obuwie wypełniane włókniną filcową jest bardzo ciepłe, a przy tym nie za grube. Można je bez większego problemu włożyć do cieńszych spodni lub rajstop, aby zachować lekki charakter stylizacji, a przy tym nie narzekać na marznące stopy. Z włókniny filcowej produkuje się również wkładki do butów. Jeżeli ktoś ma swoje ulubione buty jesienne i nie chce kupować nowej pary, może dodać im więcej struktury właśnie dzięki jednorazowemu ociepleniu.

Odzież zimowa wymaga doboru materiałów najwyższej jakości. Zawsze warto spojrzeć na skład wybieranych kurtek oraz butów, aby móc cieszyć się zdrowiem nawet podczas wyjątkowo surowych zim! 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło