Odnawiamy stary fotel

person Wysłane przez: Mateusz list Kategorii: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 532

Strych i piwnica - to właśnie do któregoś z tych pomieszczeń zazwyczaj trafiają stare, niechciane już meble. Wycieczka po słoik konfitur lub stary rower może okazać się prawdziwą wizytą w muzeum aranżacji wnętrz. Czasami można aż zdziwić się tym, że niektóre fasony kiedyś były tak modne! A jednak trendy - zupełnie tak, jak w branży odzieżowej - lubią wracać do łask. Staroświeckie „uszaki”, czyli fotele z masywnym oparciem zdobionym charakterystyczną falą, teraz można znaleźć w każdym wnętrzu w stylu glamour. Projektanci sięgają też coraz częściej po meble pamiętające czasy PRLu. Mowa tutaj przede wszystkim o tzw. lisku, czyli fotelu zaprojektowanym przez Henryka Lisa. Toczone nogi, wąskie podłokietniki i konstrukcja przypominająca nowoczesne krzesło ogrodowe znowu podbijają serca dekoratorów wnętrz. Uszaki, liski, zajączki i inne fotele można znaleźć w niemal każdej polskiej piwnicy… a na nich grubą warstwę kurzu oraz pajęczyn. Czasami detergenty mogą nie poradzić sobie z gromadzącymi się latami zabrudzeniami, jednak dla wytrwałych i kreatywnych osób nie powinien to być żaden problem! W tym wpisie przybliżymy, dlaczego warto odnawiać meble i jak dobrać odpowiednie materiały.

”Przecież można kupić nowy!”

Takie komentarze często słyszą osoby, które próbują swoich sił w renowacji mebli. Owszem, fotel zawsze można kupić nowy - co więcej, czasami nawet trzeba. Jeżeli wybrany mebel jest zniszczony przez korniki, spleśniały lub zawilgocony, najlepiej jednak wyrzucić go na śmietnik. Fotele z czasów PRL mają jednak to do siebie, że są wykonane z niezwykle wytrzymałych materiałów. Często nawet po upływie dekad wyglądają tak dobrze, jak w latach swojej świetności. W taki fotel jak najbardziej można tchnąć nowe życie - jest to nie tylko świetna zabawa, ale też oszczędność odpadów.

Warto mieć też na uwadze wysoką cenę mebli inspirowanych stylem retro lub PRLem - sięgają one nawet do kilku tysięcy złotych. Jeżeli ktoś marzy o fotelu uszaku przykrytym pledem lub zajączku z dekoracyjnymi poduszkami, a nie chce wydawać dużych pieniędzy, warto sięgnąć po stare meble. A co z obiciem? Można zmienić je samodzielnie!

Stwórz mebel swoich marzeń

Samodzielna renowacja pozwala na stworzenie fotela, o jakim zawsze się marzyło. Wybór odpowiedniej tapicerki to najlepsza część całego procesu - musi być on jednak przemyślany. Wybierając kolor obicia, warto postawić na odcień akcentowy, a nie dominujący. Materiał obiciowy w kolorze brudnego różu świetnie dopasuje się chociażby w pomieszczeniu, którego ściany zdobi butelkowa zieleń. Jeżeli fotel ma stać w pokoju zdominowanym przez szarość, warto ożywić całą aranżację kanarkowożółtym obiciem. Kremowe wnętrza natomiast są idealną kanwą do zabawy ze wzorami - np. tapicerką w stylu patchwork lub w dekoracyjne liście paproci. Kontrastujące tkaniny obiciowe do mebli stylowych w odważnych kolorach to świetny pomysł na ożywienie każdego wnętrza.

Istotne jest też wybranie tkaniny o odpowiednich właściwościach. Renowacja pozwala również na dodanie meblom właściwości, o których tapicerzy nie słyszeli w czasach oryginalnej produkcji. Tkaniny obiciowe zmywalne to świetny wybór, jeżeli z mebla mogą często korzystać dzieci. Pod uwagę mogą wziąć je także wszyscy właściciele psów i kotów. Tkaniny obiciowe niebrudzące są pokryte specjalną, niewyczuwalną powłoką, która zabezpiecza włókna przed wchłanianiem barwiących płynów. Jeżeli na meblu znajdzie się odrobina jogurtu, soku owocowego lub sosu, wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną ściereczką. Materiał obiciowy zmywalny pozostaje tak samo intensywny i kolorowy nawet po upływie wielu lat. Jeżeli mebel ma być użytkowany często, warto pomyśleć o tapicerce do zadań specjalnych. Z całą pewnością jest nią materiał obiciowy o fakturze filcu, który jest niezwykle przyjemny w dotyku i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Materiał wybrany? Pozostaje już tylko zerwać obicie ze starego fotela i zabrać się do pracy! Należy pamiętać o tym, że lepiej usunąć za mało, niż za dużo. Wszelkie gąbki powinny pozostać na swoim miejscu - to one odpowiadają za to, że materiał obiciowy układa się estetycznie na meblu. Odrobina umiejętności manualnych, trochę sprzętu, dobry materiał i dużo cierpliwości - stworzenie fotela marzeń jest takie proste! 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło