Kilka słów o zastosowaniu agrowłókniny w ogrodnictwie

person Wysłane przez: Mateusz list Kategorii: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 78

Czym wyróżnia się współczesne ogrodnictwo? Z pewnością innowacyjnością, która umożliwia hodowanie coraz to nowszych odmian roślin. Należy jednak pamiętać, że potrzebują one odpowiedniej pielęgnacji. Jak ją zapewnić? Oczywiście można stosować różnego rodzaju preparaty, lecz i one często nie wystarczą. Ciekawą opcją okazuje się natomiast agrowłóknina polipropylenowa. Zapobiegnie ona wzrostowi chwastów oraz ochroni rośliny przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Czym cechuje się agrowłóknina i jakie są jej rodzaje? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w poniższym tekście – zapraszamy!

Czym właściwie jest agrowłóknina?

Agrowłóknina jest materiałem wykonanym z polipropylenu, cechującym się nieregularną oraz splątaną strukturą, w której odciśnięto specjalnie rowki. Pod względem parametrów jest bardzo wytrzymała, dobrze przepuszcza wodę oraz zapewnia cyrkulację powietrza. By dokonać optymalnego wyboru, warto brać pod uwagę długość i szerokość materiału, a ponadto kolor - każdy odcień symbolizuje bowiem inne zastosowanie. Istotna jest również gramatura. Przykładowo agrowłókniny okrywowe cechują się gramaturą na poziomie do 50 g/m2, - cieńsze warianty poleca się na cieplejsze miesiące, a grubsze na zimę.

Rodzaje i zastosowania agrowłókniny

Agrowłókniny można z grubsza podzielić na dwie kategorie: okrywowe i ściółkujące. Jakie są ich zastosowania i kiedy przydają się najbardziej?

Agrowłóknina ściółkująca

Nie sposób nie opisać w pierwszej kolejności wariantu ściółkowego, który okazuje się podstawowym elementem w każdym ogrodzie. Co istotne, powinno się ich używać przed zasadzeniem roślin. Jaka jest rola tego rodzaju agrowłókniny? Adekwatna do jej zamiennej nazwy określanej mianem antychwastowej. Rozpościerając ją na wyrównanym podłożu, a następnie przytwierdzając szpilkami można mieć pewność, że wzrost niepożądanych chwastów będzie ograniczony. W następnej kolejności należy wyciąć we włókninie otwory, a w nich zasadzić preferowane rośliny. Dzięki temu będą również odpowiednio chronione przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo poprawie ulegnie proces nawadniania gleby, a także sprzyjające wzrostowi roślin zwiększenie jej temperatury.

Agrowłóknina okrywowa

Ten rodzaj materiału okazuje się szczególnie przydatny wtedy, gdy rośliny już wykiełkowały, a ich liście znajdują się nad ziemią. W jaki sposób? Głównym zadaniem jest ochrona roślinności przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi - głównie przed zimnem w trakcie późnej jesieni czy zimy, gdy temperatury są nadzwyczaj niskie. Dodatkowo można je podzielić na jeszcze dwa warianty. Pierwszy z nich charakteryzuje się sporą grubością oraz sprawdza w trakcie silnego mrozu, a drugi jest stosunkowo cienki, przez co nadaje się do wykorzystania wiosną - w przypadku sporadycznych, ostatnich powiewów mrozu.

Agrowłóknina jest materiałem, który znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Główną funkcją jest ochrona roślinności przed chwastami, ale też niesprzyjającymi warunkami pogodowymi - na przykład podczas zimy. Jednocześnie agrowłóknina poprawia także wzrost liści, kwiatów, owoców czy warzyw - poprzez zwiększenie wchłanialności wody oraz temperatury gleby. Innymi słowy, materiał ten uefektywnia cały sektor związany z ogrodnictwem. 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło