Jak dobrze zabezpieczyć skarpy i nasypy?

person Wysłane przez: Mateusz list Kategorii: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 504

W trakcie różnego rodzaju prac - zarówno w ogrodzie, jak i podczas modernizacji dróg albo terenów miejskich - nierzadko trzeba poradzić sobie z zabezpieczeniem skarp. Z jakiego powodu? Niewystarczające wzmocnienie nasypów mogłoby doprowadzić do ich osunięcia w przypadku wyjątkowo deszczowej pogody albo ze względu na drgania - na przykład nieopodal dróg. Ba, nawet w przydomowym ogrodzie może mieć miejsce osuwisko - co prawda na dość małą skalę, ale mimo to powodujące straty w postaci uszkodzonych roślin czy ozdób. Jak skutecznie zabezpieczyć skarpy? Tego dowiecie się z lektury poniższego tekstu - zapraszamy! 

Kilka słów na temat osuwisk - powody i skutki

Już na samym wstępie warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie - czym właściwie są osuwiska? Mówiąc krótko, jest to nagłe przemieszczenie się mas ziemnych spowodowane czynnikami naturalnymi, ingerencją człowieka albo zarówno jednym, jak i drugim jednocześnie. Przykładowo - wystąpienie osuwiska jest bardziej prawdopodobne w trakcie intensywnych opadów na wyeksploatowanym przez ludzi obszarze - chociażby na terenie kopalni odkrywkowej czy w trakcie budowy tuneli lub wiaduktów. No dobrze, ale jakie są następstwa osuwisk? W dużym uproszczeniu rozmaite straty, a niekiedy nawet i zniszczenia. 

Zbocza, skarpy i nasypy - jak je zabezpieczyć?

W pierwszej kolejności niezbędne okaże się ustalenie kąta nachylenia samej skarpy. Jak wiadomo, im bardziej stromy jest nasyp, tym większe istnieje ryzyko, że dojdzie do osuwiska. W przypadku projektów budowlanych pomiarami zajmuje się geodeta, ale w przydomowym ogrodzie oczywiście nie ma konieczności korzystania z usług specjalisty. Ot, wystarczy się zaopatrzyć w odpowiednie zabezpieczenia. Ale… No właśnie, co konkretniej przyda się, aby zapobiec osuwiskom? Geosyntetyki, czyli siatki ogrodowe! Są to wykonane z polimerów elementy pozwalające na utwardzenie wszelkiego rodzaju nasypów. Jak wyglądają takie siatki? Występują w rozmaitych wariantach pod względem kształtu, jednak ich wspólną cechą są liczne otwory, przez co swoją konstrukcją przypominają plastry miodu. Wyloty nie ograniczają wzrostu roślin, a na dodatek zapewniają maksymalną przyczepność w kontakcie z gruntem, a tym samym umieszczając je na nasypie, można skutecznie zapobiec osuwiskom.

Jeśli chodzi o montaż, w pierwszej kolejności należy wygładzić teren, a następnie po prostu zamontować kratki Inovgreen. Polega to na tym, że elementy kładzie się na preferowanej do wykończenia powierzchni, a następnie - aby zapewniały wymaganą stabilizację - przytwierdza się je specjalnymi kotwami, które wystarczy wbić w ziemię, na przykład gumowym młotkiem. Jest to doskonała alternatywa dla wykładania skarp nieciekawie wyglądającym betonem. Co jeszcze stanowi atut kratek Inovgreen? Cena, ponieważ montaż okazuje się bardzo prosty, szybki, a same zabezpieczenia są stosunkowo tanie. Ba, aby je założyć, nie są potrzebni żadni fachowcy - w każdym razie, jeśli chodzi o zabezpieczenie przydomowego ogrodu. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Fakt, że kratki wykonuje się z materiałów pochodzących praktycznie w 100% z recyklingu!

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło